מדיטציית מיינדפולנס למתחילים

מדיטציה מיינדפולנס למתחילים מה זה ואיך מתרגלים

תרגול מדיטציה מיינדפולנס יומיומי יכול לעשות הבדל אמיתי בחייך. למעשה, מחקר שנערך לאחרונה על מתרגלים להפחתת מתח המבוססים על מודעות, שפורסם בכתב עת פסיכולוגי אמריקאי, מצביע על כך שהגברת המיינדפולנס על בסיס יומיומי, "יכולה להיות אמצעי מועיל לשיפור הרווחה הפסיכולוגית היומיומית".

סדירות היא גם המפתח. זה בונה את שריר התודעה שלך – הזיכרון שלך שאתה יכול להיות מודע למה שקורה איתך ועם הסביבה שלך בכל רגע נתון. תשומת הלב שאתה עוסק בה בכל יום יכולה להשתנות במונחים של סוג הדברים שאתה עושה, האורך שאתה עושה את זה ואיך אתה עושה את זה, אבל המפתח הוא לעשות משהו כל יום.

דבר אחד שאני יודע הוא שאנשים יוצאים מגדרם בזמנים שונים במהלך היום. הרגשות שלנו יכולים להוציא אותנו מהמסלול, גם הנסיבות שלנו יכולות, ותרגול מיינדפולנס יכול לעזור לנו לבסס את עצמנו מחדש. אז, עם זה בחשבון, בואו נתחיל עם תרגול קטן שאנו מכנים "תפוס את המושב".

מה זה מיינדפולנס?

מיינדפולנס = מודעות. זו מילה די פשוטה. זה מצביע על כך שהמוח קשוב לחלוטין למה שקורה, למה שאתה עושה, למרחב שאתה עובר בו. זה עשוי להיראות טריוויאלי, פרט לעובדה המעצבנת שלעתים קרובות אנו סוטים מהעניין שעל הפרק. המוח שלנו מתעופף, אנחנו מאבדים קשר עם הגוף שלנו, ודי מהר אנחנו שקועים במחשבות אובססיביות על משהו שזה עתה קרה או מוטרדים מהעתיד. וזה גורם לנו לחרדות.

אבל לא משנה כמה רחוק אנחנו נסחפים, התודעה נמצאת שם כדי להחזיר אותנו למקום שבו אנחנו נמצאים ולמה שאנחנו עושים ומרגישים. אם אתה רוצה לדעת מה זה מיינדפולנס, עדיף לתרגל את זה לזמן מה. מכיוון שקשה לנסח את זה במילים, אתה תמצא שינויים קלים במשמעויות בספרים, אתרים, אודיו ווידאו.

ההגדרה של מיינדפולנס

מיינדפולנס היא היכולת האנושית הבסיסית להיות נוכחים באופן מלא, מודעים למקום שבו אנו נמצאים ולמה שאנו עושים, ולא תגובתית יתרה או המומה ממה שקורה סביבנו.

מיינדפולנס היא תכונה שכל בן אדם כבר מחזיק, זה לא משהו שאתה צריך להמציא או לחפש אחריו, אתה רק צריך ללמוד איך לגשת לתכונה זו.

בעוד מיינדפולנס הוא דבר מולד, ניתן לטפח אותו באמצעות טכניקות מוכחות. הנה כמה דוגמאות:

 • מדיטציה בישיבה, בהליכה, בעמידה ובתנועה (זה אפשרי גם בשכיבה אך לעיתים קרובות מובילה לשינה);
 • הפסקות קצרות שאנו מכניסים לחיי היומיום;
 • מיזוג תרגול מדיטציה עם פעילויות אחרות, כגון יוגה או ספורט.

יתרונות של תרגילי מיינדפולנס

כשאנחנו עושים מדיטציה זה לא עוזר לסמוך רק על היתרונות, או פשוט לעשות את התרגול, ובכל זאת יש יתרונות או שאף אחד לא יעשה את זה.

כאשר אנו מודעים, אנו מפחיתים מתח, משפרים ביצועים, משיגים תובנה ומודעות באמצעות התבוננות במוחנו שלנו, ומגבירים את תשומת הלב שלנו לרווחתם של אחרים.

מדיטציה מיינדפולנס נותנת לנו זמן בחיינו שבו אנו יכולים להשעות את השיפוט ולשחרר את הסקרנות הטבעית שלנו לגבי פעולת הנפש, להתקרב לחוויה שלנו בחום ובטוב לב – לעצמנו ולאחרים.

תרגול מיינדפולנס למתחילים

 • פשוט לשבת – זה יכול להיות על כיסא או ספסל, אפילו ספסל בפארק. אם אתה מעדיף את הרצפה, אתה יכול לשבת על כרית. העיקר הוא לוודא שיש לך מושב יציב ומוצק.
 • עכשיו בואו נשים לב לחצי התחתון שלנו: אם אתה על כרית אתה יכול פשוט להצליב את הרגליים בנוחות לפניך. ודא שהברכיים שלך באותו גובה או מתחת לירכיים שלך, אחרת, זה יהיה לא נוח לאחר זמן מה. אם אתם יושבים על כיסא, כדאי להניח את הרגליים על הרצפה, נגיעה מלאה ברצפה.
 • התמקד עכשיו בחצי העליון של הגוף שלך: אנחנו רוצים ליישר אבל לא להקשיח את עמוד השדרה. נסה קודם לרכון מעט, לתת לעצמך להירגע ואז להתרומם. אפשר לעמוד השדרה שלך לקבל את העקמומיות הטבעית שלו, שהיא צורה של סימן שאלה. צריכה להיות לך הרגשה שאתה זקוף. אם יש לך בעיות בעמוד השדרה, פשוט בחר לעצמך תנוחה שמתאימה לך בתור יציבה נוחה וישרה.
 • עכשיו לזרועות ולידיים שלנו. החלק העליון של הזרועות שלנו צריך להיות מקביל לפלג גוף העליון שלנו. ואנחנו נותנים לידיים שלנו לרדת ולנוח באופן טבעי משם. כל עוד הידיים שלך מקבילות, זה מונע ממך להתכופף או להיות נוקשה מדי.
 • בואו נתמקד בראש ובעיניים שלנו עכשיו. הדבר הראשון שאנו עושים הוא פשוט להפיל מעט את הסנטר ולאפשר למבט שלנו לרדת. זו סוג של עמדה צנועה. בשלב זה, אתה יכול לעצום את העיניים שלך. פשוט הרגישו את הרגיעה של העיניים שלכם – הן עושות כל כך הרבה עבודה הרבה מאוד מהזמן. זו ההזדמנות שלנו לתת להם להירגע.
 • החלק האחרון שאנו שמים לב אליו הוא הנפש והגוף שלנו ביחד. ראשית, שימו לב לנקודות מגע. שימו לב איך זה מרגיש כשרגליים נוגעות ברצפה. או אם אתה יושב ברגליים שלובות על כרית, שימו לב למגע שיש לרגליים שלכם עם הכרית הזו, להרגיש את החלק התחתון שלך נוגע בכיסא או בכרית שלך. זה מאוד חשוב היכן יש לך את נקודות המגע שלך. ראה את עצמך כרוכב מכובד, רוכב על סוס לאורך החיים.
 • שים לב לנשימה שלך: הנשימה שלך יוצאת ונכנסת. אתה יכול לשים לב כאן שאתה חושב כל מיני מחשבות. פשוט תן להם לזרום ולהיות שם, ותחזור להיות בכיסא שלך או על הכרית שלך, או על הספסל שלך, היכן שאתה נמצא, מיושב, יציב. אם משהו מרגיז אותך, תחזור אליו.

עכשיו, בואו ניקח נשימה עמוקה בפעם אחרונה… ונוציא החוצה לגמרי. ותפקחו את העיניים. אתם יכולים לקחת את ההפסקה הקטנה הזו ואז להתחיל בחזרה את היום שלכם.

ממש בקרוב אנו פותחים קורס מיוחד "שימור עובדים הוליסטי" בו תקבלו כלים פשוטים ומעשיים למימוש בעבודה ובחיים הקורס המיועד לצוות משאבי אנוש, רווחה, הדרכה וחווית עובד.
אז אם בא לכם להעניק לעצמכם ולעובדים שלכם מתנה ענקית כנסו לקישור.
לפרטים נוספים ובדיקת התאמה לחצו כאן. 

8 עובדות על מיינדפולנס שאולי לא ידעתם:

 1. מיינדפולנס אינו מעורפל. זה מוכר לנו כי זה מה שאנחנו כבר עושים, איך שאנחנו כבר. היא לובשת צורות רבות ומקבלת שמות רבים.
 2. מיינדפולנס אינו דבר נוסף שאנו עושים. כבר יש לנו את היכולת להיות נוכחים, וזה לא מחייב אותנו לשנות את מי שאנחנו. אבל אנחנו יכולים לטפח את התכונות המולדות האלה בעזרת שיטות פשוטות שהוכחו מדעיות כדי להועיל לעצמנו, אהובינו, חברינו ושכנינו, האנשים איתם אנו עובדים, והמוסדות והארגונים שאנו לוקחים בהם חלק.
 3. אתה לא צריך לשנות את עצמך. פתרונות שמבקשים מאיתנו לשנות את מי שאנחנו או להפוך למשהו שאנחנו לא הכשילו אותנו שוב ושוב. מיינדפולנס מזהה ומטפח את הטוב ביותר של מי שאנחנו כבני אדם.
 4. למיינדפולנס יש פוטנציאל להפוך לתופעה חברתית טרנספורמטיבית. הנה למה:
 5. כל אחד יכול לעשות את זה. תרגול מיינדפולנס מטפח תכונות אנושיות אוניברסליות ואינו מחייב אף אחד לשנות את אמונותיו. כולם יכולים להרוויח וזה קל ללמוד.
 6. זו דרך חיים. מיינדפולנס הוא יותר מסתם תרגול. זה מביא מודעות ואכפתיות לכל דבר שאנחנו עושים – וזה מקטין מתח מיותר. אפילו מעט משפר את חיינו.
 7. זה מבוסס על עובדות. גם המדע וגם הניסיון מוכיחים את היתרונות החיוביים שלו לבריאות, לאושר, לעבודה ולמערכות היחסים שלנו.
 8. זה מעורר חדשנות. כאשר אנו מתמודדים עם המורכבות והאי-ודאות ההולכת וגוברת של עולמנו, תשומת לב יכולה להוביל אותנו לתגובות אפקטיביות, גמישות ובעלות נמוכה לבעיות שנראות בלתי-מתירות.
לבדיקת התאמה ללא עלות
השאירו פרטים לבדיקת התאמה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

ניווט מהיר לנושאים מעניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram